Vize Ücretleri

0

Yurt dışında bir ülkeye seyahat veya iş amaçlı gitmeye karar verdiniz. Vize Ücretleri ülkeden ülkeye yıldan yıla değişiklik göstermektedir. Öncelikle ülkemiz ile gideceğiniz ülke arasında vize antlaşması olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Ayrıca ülkemizdeki konsolosluklardan da vize ile ilgili detaylı bilgi alınabilmektedir.

Özellikle Avrupa Birliğine bağlı ülkelere gidecekseniz Schengen Vizesi almanız gerekebilir. Schengen vizesi ile giriş yapabileceğiniz ülkeler Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Portekiz, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Finlandiya, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Slovakya, Slovenya, Estonya ve Yunanistan’dır. Schengen Vizesi için ilgili ülke konsolosluklarından başvuru yapabileceğiniz gibi bu konuda hizmet veren vize firmalarını da kullanabilirsiniz. Schengen ülkelerine vize ücreti 2108 yılı için 60 Euro olarak belirlenmiştir.Avrupa birliğinde yer almayan İngiltere için vize başvurusu yapacaksanız, vize sürenizi belirlemeniz gerekmektedir. İngiltere için 6 aylık başvuru için 113 dolar, 2 yıllık başvuru için 439 dolar, 5 yıllık başvuru için 780 dolar, 10 yıllık başvuru için 978 dolar ödeme yapmaktasınız.

Gideceğiniz ülke son yıllarda ülkemiz için revaçta olan Amerika Birleşik Devletleri ise vize ücreti için ödeyeceğiniz tutar 160 dolardır. Online olarak vize başvurusu yapabiliyorsunuz. ABD vize başvurunuz sonrası ne kadar süre vize alacağınıza başvuru sonrasında ortaya çıkıyor. Maksimumda 10 yıllık bir vize alabiliyorsunuz.

Bunun dışında pek çok ülke ülkemize vize uygulaması yapmaktadır. Bu ülkelerden bazılarını sıralamak gerekirse Çin Halk Cumhuriyeti, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Küba gibi ülkelerdir. Vize Ücretleri konusunda daha detaylı bilgiyi Dışişleri Bakanlığı’nın Vize Uygulamaları  sayfasından öğrenebilirsiniz.

Vize İstemeyen Ülkeler

Dünya genelinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan 113 adet ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler sadece Türkiye Cumhuriyeti Pasaportunuzla giriş yapabilirsiniz. Tabi bu ülkelerin bazıları sadece gümrük kapılarında geçici vize verme gibi uygulamalarda yapmaktadır.

Vize İstemeyen ülkelerden bazıları aşağıdaki gibidir.
Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Belarus, Belize, Bolivya, Bosna Hersek, Brezilya, Endonezya, Ermenistan, Fas, Fiji, Filipinler, Filistin, Gambiya, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Honduras, Hong Kong, Irak, İran, Jamaika, Japonya, Kamboçya, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Kuveyt, Libya, Lübnan, Makedonya, Maldivler, Malezya, Meksika (e-vize), Moldova, Mauritus, Moğolistan, Mozambik, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Ruanda, Singapur, San Marino, Santa Lucia, Sırbistan, Sudan, Sri Lanka (e-vize), Swaziland, St. Vincent-Grenadines, Suriye, Şili, Şeyseller, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tayvan, Trinidad ve Tobago, Tunus, Turks ve Caicos Adaları, Umman, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Vatikan, Zambiya.

Ayrıca hem ülkemizden vize istemeyen ve aradaki özel antlaşma gereği yeni nesil kimliklerle vizesiz ve pasaportsuz olarak girilebilen ülkelerde; Gürcistan, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir.

Burada verilen bilgiler genel olarak turistik amaçlı ve tek girişi kapsayan vizeler için verilmiştir. Daha uzun süreli kalışlar, öğrenim amaçlı veya çalışma için gidilecek seyahatler ile ilgili Dışişleri Bakanlığından ya da ilgili ülkenin konsolosluğundan bilgi alınabilir.

Bir önceki yazımız Güneş Yanığı yaz tatilinizi zehir etmesin‘i okumak ister misiniz?

Leave A Reply