Uçhisar Kalesi

0

Uçhisar Kalesi Kapadokya’nın en güzel, en eşsiz manzarasına sahip noktalarından birisidir. 1950’li yıllara kadar insanlar bu kalenin içine oyulmuş odalarda yaşamışlardır. Uçhisar Kalesinin içerisinde olan bazı tünellerle bölgenin değişik noktalarına bağlandığı söylenmektedir. Fakat bu tünellerle ilgili henüz bir ize rastlanamamıştır. Uçhisar Kalesi Kapadokya Hasan ve Erciyes Dağlarının müthiş manzarasının en güzel izlenebilir noktası olduğu için özellikle gün batımı saatlerinde insanların akınına uğrayan bir bölgedir.

 Uçhisar Kalesi Nerededir?

Uçhisar Kalesi Uçhisar kasabası içinde yer almaktadır. Nevşehir merkeze 5 km mesafededir. Bu kasaba da aynı kale gibi dağın eteklerine kurulmuştur. Uçhisar kasabası da kaleye yakınlığı nedeni ile çok merkezi bir bölgede. Çevresinde butik oteller mevcut ve tam bir turist bölgesi halini almış bir yer.
Uçhisar Kalesinin tam zirve noktasında Bizans döneminde kalma mezarlar var. Bu bölgede arkeolojik çalışmalar sürdürüldüğü için bu mezarlar boşaltılmış ve içinde bulunan eserler müzelerde sergilenmek için uygun yerlere götürülmüştür.

 Uçhisar Kalesi Zirvesi

Kale zirvesine yaklaştıkça manzara daha güzel bir hal alıyor. Özellikle Avanos, Ortahisar ve Göreme eşsizliğini seyredilmek mümkün oluyor. Kapadokya kaya oyma evleri, butik otelleri ve manzarası ile turistlerin uğrak mekânları arasına girmiş durumdadır. Zirveden vadiye kadar yedi kat yerleşimi ile ilginç bir yer altı şehri halini almış. Uçhisar Kalesi Kapadokya birbirine yakın iki peri bacasından oluşmaktadır. Yöre halkı büyüğünü Ağanın Kalesi, küçüğünü ise Çavuşun Kalesi olarak adlandırmıştır. Kale yüz metreyi aşan bir yüksekliğe ve görkeme sahip.

Uçhisar Kalesine çıkmak için onlarca basamağı çıkmayı göze almanız gerekiyor. Hemen gözünüz korkmasın. Basamakları çok dik değildir. Dinlenerek de çıkabilmeniz ve böylece her noktanın keyfini çıkartabilmeniz de mümkün. İlk önce birkaç tünelden geçiliyor. Daha sonra da dış kısımdan merdivenlerden çıkılıyor. Balona binmek için yeterli bütçesi olmayanlar mutlaka kaleye çıkmalı ve bu mükemmel manzarayı izlemenin verdiği hazzı kaçırmamalıdır.

Uçhisar Kalesi Kapadokya Nevşehir’in gezilip görülmesi gereken bir bölgesidir. Son yıllarda gerek yerli gerek yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Kapadokya bölgesinin incisidir.

Bir önceki yazımız Kemaliye (Eğin) Seyahati için 5 Neden‘i okumak ister misiniz?

Leave A Reply