Türkiye’de Yer Alan En Önemli Tarihi Yapılardan Biri : Ani Harabeleri

0

Ani şehrinin tarihi oluşumu:

Ani, Kars’ın bir ilçesi olup şehir merkezine 42 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1064 yılına kadar Bizans yönetiminde kalan kent bu tarihlerde Selçuklu’nun eline geçmiştir. Ancak, Selçukluların buraya yerleştiğine dair kalıntılar yoktur. Daha sonra şehrin büyük nüfusunu Ermeniler oluşturmuştur.

Günümüzde Ani kentinin yer aldığı bölge Ani harabeleri olarak adlandırılmaktadır. Çok önemli bir kültür mirası olan bu harabeler UNESCO ( Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı ) tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır. Ani harabeleri ile birlikte listede yer alan Türkiye’ye ait yerler 16 sayısına ulaşmıştır.Ani harabelerine ulaşım imkânları nasıldır?

Bu harabeler şehir merkezine yaklaşık 42 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ocaklı Köyü’nde yer alan bu tarihi kent gerçekten önemli bir mirastır. Aras nehrinin bir kolu olan Arpaçayı’nın Anadolu kısmında yer almaktadır. Ayrıca, İpek Yolu üzerinde bulunmasından dolayı ticari açıdan çok önemli bir kent olmuştur.

Ani Harabeleri mimarı açıdan neden önemlidir?

Bulunduğu zemine üçgenimsi bir şekilde yapılmış olan bir yeridir. Bunun nedeninin bulunduğu yerde daha sağlam ve dayanıklı durması için yapıldığı düşünülmektedir. Gösterişli surların yer aldığı bu harabelerde yer alan motifler oldukça dikkat çekicidir.

Ani Harabelerinde yer alan kapılar hangileridir?

Bu harabelerin en önemli kapıları üç tanedir. Bu kapıların ismi, Kars kapısı, Aslanlı kapı ve Sarnıçlı kapılardır. Şehrin ana giriş kapısı Aslanlı kapıdır. Aslanlı kapı iki büyük giriş kapısından oluşmaktadır. Bu kapının bulunduğu tarafta Selçuklu Sultanı Alp Arslan’ın şehri feth etmesini anlatan önemli bir kitabe yer almaktadır. Bu kitabenin ismi Kufi İslami kitabedir.

Harabeler ile ilgili diğer önemli bilgiler.

Ani harabeleri yer aldığı önemli tarihi kalıntıların altında bir de yer altı şehrine sahiptir. Harabelerde yer alan resimli kilisenin güneydoğusunda yer alan ana kayanın altında bu yer altı şehrinin girişi vardır. İçerisinde birçok odanın yer aldığı bu yer altı şehri hem yerli halk tarafından hem de buraya gelen turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Ani’de her türlü inançtan birçok yapı inşa edildiği söylenebilir. Tarihe merakı olan ya da olmayan herkesin bu harabeleri ziyaret edip görmesi ve tarihe tanıklık etmesi gerekir.

Bir önceki yazımız Güneyin Saklı Hazinesi Bozyazı‘yı okumak ister misiniz?

Leave A Reply