Tuna’nın iki yakası: Budapeşte

0

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte Tuna (Danube) nehrini karşılıklı iki yanında yer alan Buda (Budin) ve Peşte şehirlerinin 1873 yılında birleşmesi ile günümüzdeki halini almıştır.  Budapeşte’ye İstanbul Atatürk Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan her gün uçak seferi bulunmaktadır. Macaristan’da para birimi olarak “Macar Forinti” kullanılmaktadır. Macaristan Türk vatandaşlarından Schengen vizesi talep etmektedir.

Her adımda Budapeşte

Budapeşte turunuzda gezip gereceğiniz yerlerin başında 1265 yılında yapılmış olan Buda Kalesi gelmektedir. Kalenin içerisinde tarihi pek çok müze gezilmek için sizleri beklemektedir. Kale içinde yer alan Tarihi Matthias Kilisesi’nide mutlaka gezmelisiniz. Kale içinde ayrıca daha çok birinci ve ikinci Dünya Savaşları dönemlerinden kalan askeri malzemelerin sergilendiği bir de Askeri Müze yer almaktadır.
Şehri tepeden kuş bakışı olarak en güzel seyredebileceğiniz tepeler Castle ve Gellert Tepesi olarak yer almaktadır. Labyrinth ( Budapeşte Labirent Müzesi) her adımda farklı yerler görebileceğiniz mutlaka gezilmesi gereken yer altı mağarasından oluşturulmuş müze.

Budapeşte Tarih Müzesi içinde 17. Yüzyıl ile 20. Yüzyıl arasında tarihi eserlerin sergilendiği bir tarih müzesi. Hemen bu müzenin arkasında yer alan ve Macarların Kemal Atatürk Sokağı adı verdikleri bir sokak bulunmaktadır. Tarihi Müze ziyareti sonrası bu sokağı da ziyaret edebilirsiniz.

1902 yılında inşaatı tamamlanmış ve Tuna nehri kıyısında yer alan Parlamento Binası’nın bir bölümü turistlerin ziyaretine açıktır. Parlamento Binası’nda 365 günü simgeleyen 365 adet kule bulunmaktadır. Parlamento Binası’nın önünde Tuna nehri kıyısında yerde demir kalıplardan yapılmış ayakkabıların olduğu bir yer var burası 2. Dünya savaşında burada öldürülmüş olan Yahudileri için yapılmış bir anıt.

Zincirli Köprüsü Buda ve Peşte’yi Tuna nehri üzerinden bağlayan 12 köprüden en eskisidir. İki yakayı köprü üstünden geçerek bir araya getirebilirsiniz. Oldukça güzel manzara sahip köprüyü ziyaret ederek görsel olarak oldukça güzel görüntülere ulaşabilirsiniz.

Kahramanlar Meydanı Budapeşte turunuza dahil etmeniz gereken yerlerden biri. Bu meydan Macarların Avrupa’ya gelişinin 1000 yılı şerefine yapılmış olup içinde pek çok heykeli barındırmaktadır. En ortada ve en büyük olarak yer alan heykel ise Macaristan’ın en büyük Kralı olarak kabul edilen Aziz Stephan’a aittir.

Bütün bu aktivitelere ek olarak Tuna Nehrini daha iyi keşfedebilmek için Tuna Nehri’nde tekne turuna katılabilirsiniz. Budapeşte’nin ziyareti için en güzel zamanlardan biri şehrin oldukça kalabalık olduğu ve ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşen Sziget Festivali ( Kültür ve Müzik Festivali) zamanını tercih edebilirsiniz.

Budapeşte seyahatinizde yöresel lezzetlerden tatmak isterseniz, bölgenin en meşhur yemeği olan Gulaş Çorbasını, Pörkölt’i ( Sulu Etli Bir Yemek) ve tatlı olarak da bir çeşit krep olan Palacinta (Palaçinka) tatlısını tatmanızı öneririz. Budapeşte Avrupa’nın görülmesi gereken şehirlerinden biridir. Özellikle tarihi dokusu ile dolu dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

* Sayfada yer alan görseller Goodfon.su sitesinden alınmıştır.

Leave A Reply