Rönesans’ın Beşiği Floransa

0

İtalya’da Rönesans’ın doğduğu, geçmişte ve şimdilerde halen gözde bir ticaret şehri olan Floransa, yapısı ve atmosferiyle sizi büyüleyecek. İtalya’nın pek çok güzel şehirlerinden biridir ve ülkenin kuzeyindedir. Hatta Toskana bölgesinin başkentidir. Rönesans’ın neden burada doğduğunu, sokaklarında gezerken anlayacaksınız. Her yerden sanat fışkırır. Ayrıca şehirde, ünlü Medici Ailesi’ne ait pek çok yapı vardır.Floransa’dan önemli tarihi kişilikler

Michelangelo, Leonardo da Vinci, Dante Aligheri bu şehirde yaşamışlardır. Ayrıca Floransa Dante’ye ilham veren bir şehirdir.

Çok derin bir kültüre ve mirasa sahiptir. Yapıları halen göz kamaştırır. Birçok müze ve sanat galerisi bulunur ama görülecek en ünlü yeri Signoria Meydanı’dır. Meydanın etrafında birçok anıt, tarihi bina ve heykel vardır. Neptün Çeşmesi de bu meydanın ortasında yer alır. Bu çeşmede Neptün’ün mermerden yapılmış bir heykeli vardır. Michelangelo’nun ünlü “David” heykelinin bir kopyası da vardır bu meydanda.

Floransa Katedrali, İtalyanca adıyla “Duomo” veya “Santa Maria Del Fiore”, eşsiz bir mimariye sahiptir. Kubbesi devasadır. Uffizi ise sanat meraklıları için harika bir sanat galerisidir, hatta dünyanın en eskilerindendir. Özellikle yaz aylarında turist akınına uğrar. Eğer ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, önceden bilet alarak, beklemeden gezebilirsiniz. Arno nehri üzerine kurulmuş “Ponte Vechhio” da ziyaret edilmelidir.

Saraylar

Floransa’dan bahsederken sarayları atlamak olmaz. Pitti Sarayı, Vecchio Sarayı, Palazzo Strozzi de gezip görülebilecek yerlerdendir.

Bahçeler

Floransa bahçeleriyle de ünlüdür. Villa la Petraia, Boboli bahçeleri, Giardino Bardini, Belvedere şehrin ünlü bahçelerini görmek isteyenler için en iyi seçimler.

Dini Yapılar

Michelangelo, Galileo, Machiavelli ve Dante’nin anıt mezarlarının içinde bulunduğu Santa Croce Bazilikası, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Santa Maria Novella Bazilikası, San Miniato al Monte, Santo Spirito kilisesi, San Lorenzo Bazilikası, Orsanmichele de kesinlikle görmeye değer.

Müzeler

San Marco, Bargello, Museo dell’Opera del Duomo şehrin en önemli müzelerinden. Müze meraklıları için eşsiz yerler.

Bunların dışında alışveriş yapmak isterseniz de Piazza della Repubblica’yı gezin.

Floransa şehrine ulaşım, kentteki “Amerigo Vespucci Havaalanı” ile yapılabilir. Birçok uluslararası uçak firmasının seferleri vardır. Tipik bir Akdeniz iklimi vardır. Şehri gezmek için en iyi zamanlarsa bahar ve yaz ayları, yaz aylarının sonlarıdır. Floransa’yı gezmenin Schengen Vizesi gerektirdiğini de unutmayın.

 

Leave A Reply