Nar-ı Diyâr SİDE

0

Adı Anadolu dilinde Nar anlamına gelen Side, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan eşsiz güzellikteki beldelerinden biridir. Tarihi ve doğal görüntüsüyle ziyaretçilerini karşılayan Side, popüler bir turizm merkezi olarak, geçmişin izlerini günümüze taşıyan bir tatil cennetidir. Doğu Batı arasında yıllar boyunca köprü görevi görmüş olan antik kent, günümüzde tatil amaçlı gelen konuklarını yine bu köprüde buluşturmaya devam ediyor.
Side bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi geçmişi Hititlere kadar uzan beldenin, MÖ 7. yüzyılda kurulduğu söylenmektedir. Lidyalıların, Perslerin, Romalıların ve Yunanlıların izlerini hala üzerinde taşıyan antik kent, günyüzüne çıkarılmış tarihi kalıntılarıyla, geçmişteki insanların yaşam şekilleri hakkında önemli bilgiler aktarmaktadır. Bunlardan en ilginç olanı ise yazıtlardır. Yazıtlara göre MÖ 3. yüzyıla kadar kente ait bir dil konuşulmuştur. Bu dil hâlâ tam olarak çözülememiştir.

Görülmesi gereken önemli yerler arasında, adını Yunan mitolojisinden alan, Apollon Tapınağı, Side Antik Kenti, Antik Tiyatrosu ve Side Müzesi bulunmaktadır. Ancak yolunuz buraya düşmüşken yakın mesafedeki görülmeye değer yerleri de ziyaret etmelisiniz. Bunlardan en önemlileri arasında sayılan Serik ilçesinin, Belkıs köyünde bulunan tarihi Aspendos Açık hava Tiyatrosu. Hâlâ ihtişamını korumaya devam eden Tiyatro, Romalılar tarafından MS 2. yüzyılda yapılmıştır. Mükemmel akustiğe sahip Antik Tiyatroda günümüzde de konserler verilmeye devam etmektedir.

Tatile biraz da heyecan katmak için rafting yapmaya ne dersiniz? Serik’te görmeniz gereken bir başka güzellik ise Köprülü Kanyon. Roma döneminden kalma, tarihi köprülerin altında, nehrin coşkun sularında adrenalin dolu bir rafting macerası hiç de fena olmaz doğrusu. Huzur ve macerayı, bir arada bulabileceğiniz kanyonda keyif dolu saatler sizleri bekliyor. Tarihi ve doğal yapısıyla büyüleneceğiniz bu eşsiz güzelliği gördüğünüze pişman olmayacaksınız.
Tarihi kalıntılarla iç içe geçmiş Side Antik Kentinin etrafını saran sahili de adeta bu güzelliği taçlandırıyor. Sorgun plajı, Kumköy plajı ve Titreyengöl plajları görmenizi önereceğimiz sahiller arasında.
Birinci sınıf tatil köyleri ve Otelleri ile “Nar-ı Diyar Side” sizleri bekliyor.

Leave A Reply