Güneş Yanığı yaz tatilinizi zehir etmesin

1

Güneş yanığı tüm yıl beklediğimiz tatilin zehir olmasını sağlayan ve bizim sağlığımız açısından da korunmamız gereken en önemli etkenlerden. Peki tatilimiz boyunca bu sorundan korunabilmek için neler yapabiliriz? Nasıl önlemler alabiliriz?Güneş Yanığı Önlemi İçin Yüksek Faktörlü Güneş Kremi

Özellikle son yıllarda etkisinin arttığı ve cildimiz üzerinde oldukça olumsuz etkileri olan güneşten korunmanın en etkili yolu özellikle 50 faktör ve üstü derecesi olan güneş kremleri. UVA ve UVB ışınlarına karşı etkili olan kremlerin tercih edilmesi cildimizi olumsuz etkilerden korumak için etkili olacaktır.

Güneşe Çıkılacak Saatlere Dikkat Etmek

Tatilimiz boyunca bronzlaşmak için güneşlenmek istiyoruz ancak uzmanlar özellikle 11:00 ve 15:00 saatlerinde direk olarak güneş ışınlarına maruz kalınmaması konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Sizlerde bu konuya dikkat ederek özellikle bu saat dilimlerinde direk güneş ışınlarına maruz kalmayarak güneş yanığı sorununa bir nebze engel olabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü, Şapka, Açık Renk Kıyafet ve Şemsiye Kullanımı

Yukarıda belirttiğimiz saatlerde güneş ışınlarına maruz kalacaksanız bu saatlerde açık renk pamuklu kıyafetler tercih edebilirsiniz. Güneş ışınlarının gözünüze zarar vermemesi için kaliteli bir güneş gözlüğü tercih etmelisiniz. Başınıza güneş geçmemesi için şapka ya da şemsiye ile direk ışınların başınıza gelmesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede direk olarak cildinize teması önleyeceğiniz için yanıkların oluşmasına da engel olmuş olursunuz.

Yukarıda saymaya çalıştığımız önlemlere ek olarak güneş altında oldukça fazla terleneceği için su ve sıvı tüketiminize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bol bol sıvı tüketimi özellikle su ve ayran gibi içecekler sizi hem ferahlatacak hem de kaybettiğiniz sıvıyı geri kazandıracaktır. yaz aylarında yaşanan su kaybı sizde baş ağrısına da sebep olabilmektedir.

Tüm bu önlemlere rağmen yine de güneş yanığı oluşması halinde öncelikle en önce bir doktoru görmenizde yarar olacaktır. Ayrıca güneş yanığına iyi gelen kremlerle yanığınızın vereceği rahatsız edici durumu bir nebzede olsa rahatlatmış olursunuz. Soğuk bir duş teninizin hararetini alacaktır. Güneşin her yıl artan etkilerine karşı sizlerde uzmanların önerilerini dinleyerek keyifli bir yaz tatili geçirebilirsiniz. Güneş yanığı yaz tatilinizi zehir etmesin.

1 Yorum

  1. Pingback: Vize Ücretleri | Tatil Durakları | Gezi ve Seyahat Rehberi

Leave A Reply