Borçka Karagöl Milli Parkı

0

Dünyanın en güzel gölleri adında bir liste yapılacak olsaydı Artvin ilinde bulunan Karagöl kesinlikle bu listenin başlarında yer alırdı diyebiliriz. Muhteşem bir doğa harikası olup adeta cenneti andıran Borçka Karagöl ölmeden önce kesinlikle gidip görmemiz gereken yerlerden!

Borçka Karagöl Milli Parkı Nerededir?

Karagöl, Doğu Karadeniz Bölgesindeki Artvin ilinin Borçka adındaki ilçesine 27 kilometre uzaklıkta bulunan bir milli parktır. Borçka Karagöl Milli Parkı kamp turizmi ve karavan turizmi için adeta biçilmiş kaftandır. Borçka Karagöl milli parkına yılda ortalama yirmi bin kişi gelmekte bu bölgede doğanın tadını çıkarmaktadır.
Borçka Karagöl Milli Parkında Konaklama Nasıldır?

Borçka Karagöl bölgesine kamp ve karavan turizmi için değil de otel ya da pansiyonda konaklamak için gelmişseniz burada bulunan pansiyonda konaklayabilirsiniz. Çadır kurarak kamp yapmak istiyorsanız da çadır başına yirmi Türk lirası ödeyerek konaklayabiliyorsunuz.

 Karagöl Milli Parkı Giriş Ücreti Ne Kadardır?

Borçka Karagöl mevkiine motosiklet ile 6 TL, araba ile 9 TL, minibüsler ile de 25 TL ödeyerek gidebilmek mümkündür. Görüldüğü gibi uygun bir meblağ ödeyerek girebileceğiniz Milli Park ödediğiniz giriş ücretine kesinlikle değecek harika güzellikler ile doludur.

Borçka Karagöl Gezilecek Yerler:

1- Maçahel vadisinde bulunan Maral şelalesi Artvin’e geldiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken harika doğa güzelliklerinden. Doğu Karadeniz Bölgesinin en saf en temiz güzelliklerinden olan Maral şelalesini fotoğraflamak, berrak suyuna girmek size çok iyi gelecek!

2- Borçka’nın geçmişi 300 yıla dayanan şifa kaynağının adı Otingo Kaplıcasıdır. Borçka’ya gittiğinizde hem gezmek hem de romatizma rahatsızlıklarınıza şifa bulmak istiyorsanız merkeze 8 kilometre uzaklıktaki Otingo kaplıcasına mutlaka uğramalısınız.

3- Borçka’nın doğal güzelliklerinden biri de Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı’dır Muhteşem bir manzarası olan bu bölge gezilip görülmesi gereken nadide güzelliklerden. Uçsuz bucaksız ormanının yanı sıra Yırtıcı kuşların da göç yolu üzerinde bulunan bölge insana huzur veren türdendir.

4- Borçka’da bir de şehitlik mevcuttur. Osmanlı-Rus savaşında şehir olan 14 askerin anısına yapılan bu şehitlik merak edenlerin gidip görebileceği tarihi mekânlardan biridir.

5- 1846 yılında yapılan Tarihi Muratı Camii de Borçka’ya geldiğinizde görmeniz gereken tarihi güzelliklerden biridir.

Leave A Reply