Boğucu sıcaktan uzak bir tatil… Kuşadası

0

Türkiye’de turizmin başladığı ilk adrestir Kuşadası ve hala da ilk günkü değerini taşır. Hem tarihi bir gezi yapıp hem de deniz, kum, güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Birçok turizm bölgesine oranla Kuşadası’nın doğal yapısı daha az tahrip olmuştur. Doğanın bozulmamış yapısıyla, denizin eşsiz berraklığının buluştuğu Milli Park’ta denize girdiğinizde her yıl tatil için Kuşadası ilk tercihiniz olacaktır. Milli Park’tan dönerken Zeus’sun siluetinin bulunduğu ve mineralce zengin, buz gibi suya sahip Zeus mağarasına uğramadan dönmemelisiniz.
Egenin eşsiz doğasında ismi kadar şirin bir köyde kendilerine has kahvaltılarının tadı damağınızda kalacak. Şirince Köyü’nde misafirperver  ev sahipleri,  her  sokakta bir çok meyve çeşidinden yapılmış şaraplarını tattırmadan göndermeyecektir sizi. Öyle ki elinde şarap olmadan çıkmıyor kimse bu köyden.

Kuşadası’na gelmişseniz Efes’e mutlaka yolunuz düşecektir. Yarım saatlik bir mesafede olan Efes, Hristiyanlık’ın tarihini her adımınızda hissettirecektir. Birçok medeniyetlerde kültür ve sanat adresi olan Efes’in dillere destan Celsus kütüphanesindeki  3 bilgeyi temsil eden (akıl,güzellik,bilgi) heykellerin yanı sıra dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nı ve gidilmesi gereken bir çok tarihi yerleri  görmeden dönmemelisiniz.

İlçenin sembolü olan Güvercin Ada’daki surlar Mora istilasından korunmak için yapılmıştır. İlçedeki insanların anlattıklarına göre yakın tarihlere kadar adadaki kale devlet dairesi olarak kullanılıyormuş. Bu efsaneye göre memurları kıskanmamak elde değil çünkü ilçenin buradan görünüşü görülmeye değer. Bir yanınızda Yunan adaları, diğer yanınızda denizin büyüleyici güzelliği ile çalışmak bir hayli güzel olmalı.

Kuşadası’nın gece hayatı da her zevkten insana hitap ediyor. Kale içinde tarihi dokularda deniz manzarası eşliğinde şarabınızı yudumlayabilir , denizin tam ortasında romantik bir yemek yiyebilir ya da egenin o meşhur fasılları eşliğinde salaş bir balıkçıda unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz.

Hem tarihin birçok güzelliklerinin bulunduğu yerlere bu kadar yakın hem de doğayla iç içe tertemiz bir denize sahip, ferah bir iklimiyle bu küçük ilçede birçok bölgeye göre uygun şartlarda tatil yapabilir belki de diğer tatilinizi de burada geçirmek isteyebilirsiniz.

Leave A Reply